Nem tanultam közgazdaságtant, s noha életem során összefutottam számos közgazdásszal, sosem hagytam magam általuk megfertőzni. A mezőgazdasághoz nincs semmi közöm, és anno megboldogult fiatal koromban nem traktorral jártam (se ekével, se a nélkül) a discoba, mégis sokszor mondják rám, hogy „De nagy paraszt vagy!” (Amit minden esetben kikérek, a szegény földművelők nevében). Úgy 17 éve egy korty alkoholt sem ittam. Ezek alapján joggal tarthatom magam civilnek, és joggal kommentálhatom józan parasztként a Kedves Vezető Szent Jobbjának alapvetéseit, amiket a Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán a „Siker a Kárpát-medencében” című előadásában megfogalmazott.
Nézzük az alapvetéseket:
1. „Egyszerű gondolkodás, egyszerűség, simplicity kell”
Stimmt! Ennél egyszerűbb már nem is lehetne Matolcsy. Az ék, hozzá képest összetett gépezet.
2. „A XXI. századi siker titkos receptje: az, hogy mindenki tegye azt, amiben a legjobb. Amiben nem vagyunk jók, azt nem érdemes csinálni.”
Stimmt! E tétel alapján Matolcsy azonnal mondjon le, és menjen el mondjuk libapásztornak.
3. „Önök nálam jobbak szorzásban, de azt még egy miniszter is tudja, hogy ha egy háromelemű szorzat egyik eleme negatív, akkor az eredmény is az lesz. A három elem pedig az erkölcs, a szorgalom és a tudás, ezek közül mindegyiknek pozitívnak kell lennie.”
Stimmt! Szorzásban már az általános iskola második osztályos tanulói is jobbak Matolcsynál, a felső tagozatosok pedig még azt is tudják, hogy ha egy háromelemű szorzat két tagja negatív, akkor az eredmény pozitív lesz. Lásd Matolcsy példája. Nála a három elemből kettő, az erkölcs és a tudás negatív, az eredmény mégis pozitív lett. Csupán a szorgalommal miniszterségig vitte. Már, ha pozitívnak nevezhetjük azt, hogy Ő a miniszterünk.
4. „Kína egyetlen országnak tűnik, és az is, de hány kistigris, kisoroszlán, jaguár nő fel benne?”
Stimmt! Kína valóban egy ország és nem csak annak tűnik. Az, hogy mik nőnek fel benne, már egy kicsit megkérdőjelezhető. A tigris rendben van. Az oroszlán egy kicsit necces, mivel létezik ugyan ázsiai oroszlán, ami régen Dél-Görögországtól Kis-Ázsián át Indiáig nagy számban fordult elő, de ma már csak az északnyugat-indiai rezervátumában él. Ne legyünk kicsinyesek, néhány példány áttévedhetett Kínába. Na de jaguár csak Dél-Amerikában él! Valószínűleg Gyurink akkor láthatta, amikor Torgyán papával a chilei cseresznyéket tanulmányozta.
5. „Az ősmagyarokról feljegyezték korabeli bizánci és perzsa források, hogy három dologban voltak kiemelkedően jók: agysebészetben, gasztronómiában és vendéglátásban. Erre lehet építeni ma is.”
Stimmt! Épp erre épít a Kedves Vezető és bandája. Egy apró kis különbséggel: agysebészet helyett agymosást alkalmaznak. A gasztronómia náluk azt jelenti, hogy „Egyétek meg amit főztünk.” A vendéglátással kissé adósok, de nem sokáig, mert lassan a zemberek jó része már csak vendégségbe fog hazajárni, mert a boldogulásukat külföldön látják biztosítottnak.
6. „Egymillióval több adózó munkahely kell.”
Stimmt! De ezt mintha már hallottam volna tőlük úgy 1,5 évvel ezelőtt is, csak lépéseket nem láttam az érdekében. Sőt, eddig inkább ellenében lépkedtek. Nem szeretném, ha a kényszermunkával oldanák meg.
7. „A gazdaságpolitika következő nagy feladata a növekedés beindítása, a jövő év pedig arról fog szólni, hogy a GDP-növekedés pluszos legyen.”
Stimmt! Illetve dehogy stimmt! Ma már nem a növekedés beindítása lenne a feladat, hanem a turbózása, hisz másfél éve be kellett volna indítani (saját programjuk szerint). És mi az, hogy pluszos legyen? Az unortodox gazdaságpolitika kezdetekor 2012-re 4-6 %-os növekedést ígértek, nem azt, hogy harcolni fogunk a pozitív előjelért!
8. „A siker ma még láthatatlan.”
Stimmt! Azért annak örülök, hogy nem csak én, hanem a Szent Jobb sem látja. Megnyugtatott, hogy nem (én) vagyok a vak.
9. „Mi magyarok pedig alkalmasak vagyunk bármire.”
Stimmt! De nem veletek!
Utolsó kommentek