Más logikus magyarázata nincs annak, hogy újabban minden „nemzeti” konzultációt posta útján rendez a kormány. Először a nyugdíjasok kaptak egy szép semmire nem való levelet, aztán az alkotmány előkészítése folyt a postán keresztül. Az új Alkotmányt is két csengetés után kapjuk meg, és most itt az új „szociális konzultációnak” nevezett nagy parasztvakítás!
Azt nem értem, hogy miért kell ilyen álkérdésekkel bombázni a zembereket? Lehet bennünket ezek nélkül is hülyének nézni, hisz folyamatosan azt teszik. Lásd például a több tízmilliárdos megtakarítási csomagot, amiben úgymond az adminisztráció csökkentésével segítik a munkaadókat. Igaz ez az adminisztráció csökkentés leginkább a munkavállalók jogainak csorbítása, de hát legalább szép köntösbe van öltöztetve.
De nézzünk néhány tervezett kérdést:
1. Az oktatási rendszer átszervezése során az állam közpénzből elsősorban azokat a képzéseket támogassa-e, amelyekkel valóban el lehet helyezkedni, vagy az oktatásnak nem kell a valós gazdasági igényekhez igazodnia?
Számítások szerint, ha a Széll Kálmán Tervben vázolt 38 milliárd forintos elvonás megtörténik, a tavalyi 56 ezer és az idei 53 ezer helyett 2014-ben már csak 35 ezer hallgató kezdheti meg tanulmányait az ingyenes felsőoktatási képzésben. Ha a rendszer teljesen kiépül, a jelenlegi 214 ezerről 140 ezerre csökken az államilag támogatott helyek száma.
Orbán Viktor 2008: Ma Magyarországon még mindig kevesebb a felsőoktatásban végzettek száma, mint Nyugat-Európában, így bárki, aki tanulni akar, azt támogatni szükséges.
2. Segély helyett inkább munkalehetőséget adjanak az állástalanoknak, vagy pedig maradjon a mostani segélyezési rendszer?
Magyarország az álláskeresési járadék folyósításának 90 napra csökkentésével "egyfajta negatív rekordot állítana be" az Európai Unióban, mivel a többi tagállamban jellemzően fél-egy év között van a munkanélküli ellátás folyósítási ideje. Minden szakértői vélemény egybevág abban a tekintetben, hogy fél évnél rövidebb időtartamot a folyósításra csak rendkívüli esetekben lehet elfogadni, mivel ennél rövidebb idő alatt szinte lehetetlen megfelelő munkát találni különösen akkor, amikor még nem lábalt ki a válságból a munkaerőpiac.
2011. I. negyedév: A munkanélküliek 50,1%-a egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18 hónap, 1,8 hónappal hosszabb az előző év azonos időszakinál. (Mellesleg az ígért egymillió új munkahely helyett, százezer új munkanélküli lett.)
Ez csak két példa volt a jövendőbeli 10 kérdésből, amire válaszolnunk kellene, úgy, hogy az eredményét nem ellenőrizhetjük.
Utolsó kommentek