Kedden a kormányszóvivő vendége volt az ATV-nek. A műsor második felében Kálmán Olga két dologról faggatta Giró-Szászt. Az egyik az IMF feltételekkel kapcsolatosan a bírói nyugdíjkorhatár megállapítása volt. A szóvivő hablatyolt ezt-azt, a kérdésekre nem válaszolt, majd mantrázta ugyanazt vagy tízszer. Egyszer csak megunta Kálmán Olga erőszakos kérdezősködését és egy huszárvágással kivágta magát. Mégpedig azzal, hogy az Alkotmányba alaptörvénybe azért került bele a bírói nyugdíjazás, mert azt maguk a bírók kérték a többségüket tömörítő Magyar Bírói Egyesület révén. Pont! Ezzel a téma lezárva.
A második még kényelmetlenebb kérdés pedig a Századvég Alapítvány milliárdos megbízására vonatkozott. Giró-Szász a tőle már megszokott mellébeszéléssel és tereléssel próbálkozott, de a többszöri konkrét kérdés után elvesztve türelmét kijelentette, hogy ő már nem tagja és tulajdonosa a Századvégnek, hagyják őt ezzel békén. (Zárójelben megjegyezném, hogy a kormányban is van egy miniszter, aki eladta a cégét mielőtt miniszter lett, és az óta is várja a milliárdos vételárat, mert a vevő nem fizet. És milyen nyugodtan várja! Na, persze, hogy nyugodt, hisz az ilyen falszerződéseknek mindig van egy olyan pontja, ami bebiztosítja az eladót, jelen esetben a minisztert, hogy a cégét azonnal vissza tudja venni, amint bukik a kormány, és már nem áll majd fenn az összeférhetetlenség.) Nem tudom biztosan, csak tippelem, hogy Giró-Szász is valahogy így adta el az üzletrészét és amint nem kell kormányszóhazudni azonnal vissza is veszi. A riport végén Olga még egyszer feltette a kérdéseit. Nem kínos és tiszta-e a Századvéges szerződés? Erre határozottan azt felelte Giró-Szász, hogy neki nem kínos és szerinte tiszta a dolog. Ezzel vége is volt a riportnak.
Na, kérem! Alig telt el egy kis idő és megjelent a Magyar Bírói Egyesület reagálása az első kérdésre: az egyesület, mint a bírák érdekképviseleti szervezete "a leghatározottabban visszautasítja" Giró-Szász András kormányszóvivő azon állítását, miszerint a Magyar Bírói Egyesület kezdeményezte a bírói nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó rendelkezések meghozatalát. A Magyar Bírói Egyesület az alkotmányozás folyamatában nem vett részt. A nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó szabályok ellen már az alaptörvény tervezetének ismeretében - csatlakozva a bírósági elnökök által elfogadott nyilatkozathoz -, az egyesület elnöke tiltakozott. Magyarul, bár ők nem mondták ki, Giró-Szász hazudott. (Mondjuk engem ez nem lepett meg.)
A kormányszóvivő később közleményben kért elnézést az érintettektől, és elismerte, állításával ellentétben a bírákra vonatkozó nyugdíjazási szabályok megváltoztatása nem a Mabie kezdeményezésére került az alaptörvénybe. Magyarul, bár ő ezt nem mondta ki, Giró-Szász beismerte, hogy hazudott. (Mondjuk ez engem meglepett. Azt vártam, hogy ma törvényt hoznak visszamenőlegesen, hogy mégiscsak a Mabie kérte a nyugdíjkorhatár rögzítését az alaptörvénybe, és ez ellen kifogás nem emelhető.)
Ezzel az első kérdéskör megnyugtatóan lezárult. Kiderült az, amit mindig is tudtam a kormányszóvivő szavahihetőségéről. Viszont még mindig nagy hiányérzetem van. Hiába néztem a kormányszóvivő weblapját, hiába keresgettem a friss hírek között a neten, sehol sem találtam a kormányszóvivő elnézést kérő közleményét a második kérdéskörre. Pedig nagyon vártam volna, hogy kijelentse: igen kínos neki és nem tiszta a Századvéges közbeszerzés. No, mindegy egyszer majd ez is kiderül, ha máskor nem, hát majd 2014 második félévében.
Utolsó kommentek